Search
  • Agrita Lūse

Nams ar vēja jumtu

Objekts - viesu nams ar apartamentiem Dzimtenes ielā, Jūrmalā. Arhitektūras projekts Palast Architekts, arhitekti Normunds Zitmanis, Juris Bērziņš, arh.tehn. K.Sečko, ainavu arhitekte M.Tabaka.. Pasūtītājs Jūrmalas zemes fonds. Ģenerāluzņēmējs IBR. Ventilējamās fasādes būvnieks RF Būvnieks, projekta vadītājs Oskars Dzelzkalējs. Izmantotie materiāli dzelzsbetons, stiklotās fasāžu sistēmas, Trespa apdares loksnes. Būvniecības laiks 2012.gads.

no Edgara Tabaka arhīva

Caur stiklojumu vērojamās dabas norises

Ekskluzīvo namu Jūrmalas kāpās no jūras šķir vien pludmales smilšu strēle un tas majestātiski izceļas uz priežu meža fona. Stiklotā apjoma četros stāvos izvietoti kopumā 10 apartamenti ar iespējām radīt individuālus plānojumus, izbūvējot nenesošas starpsienas. Viens no apartamentiem ir kardināli atšķirīgs un īpašs, jo ierīkots mansarda stāvā un to sedz liekts vēja jumts, turklāt no pagraba stāva tieši uz apartamentu ved lifts. Pārējie 9 tipveida apartamenti sadalīti 3 stāvos. Visiem dzīvokļiem kopīgs konstruktīvs stila elements ir vēsi zilganie stiklojumi ar vērsumu pret jūru. Noteikti Latvijā, īpaši Jūrmalā nav pārāk daudz vairāku stāvu nami, kuri piedāvā caur guļamistabas logu – vai precīzāk – stiklotu sienu - skatīt saulrietu un katru dienu vērot mainīgās dabas norises gluži kā labā platformāta kinozālē. Viendabīgo stikloto fasādi nepārtrauc nekas lieks, apkures sistēma ir iebūvēta grīdā, paralēli stiklojumam. Stiklotās konstrukcijas ēkas fasādē ir trīs veidu – trīsstiklu alumīnija fasāžu sistēmas, trīsstiklu alumīnija logi un laminēta stikla margas. Arhitekti Normunds Zitmanis un Juris Bērziņš ir pratuši unikāli un smalki iesēdināt apjomu pa vidu dabai. Ēka rada caurspīdīgu un gaisīgu iespaidu, tā ir harmoniska attiecībā pret apkārtējo vidi.


Ventilējama fasādes sistēma Trespa

Ņemot vērā jūras malas klimata īpatnības, kuras var pat ļoti atšķirties, piemēram, viena ēkas apjoma ietvaros (no vienas puses sāls un mitrums, no otras – priežu meža radīto sīkdaļiņu nosēdumi), apartamenta namam pret mežu vērstajā fasāde nav stiklojumi, kuri ātri paliktu netīri, bet gan izvēlētas Trespa apdares loksnes ar matētu pārklājumu. Tas ir ilgtspējīgs, augstvērtīgs un universāls fasāžu apdares risinājums, izmantojams ventilējamo fasāžu izveidē un, kā apliecina prakse, arī daudzu gadu garumā agresīvos klimatiskajos apstākļos– ēka nodota ekspluatācijā 2013.gadā – nevērpjas, nemaina vizuālo kvalitāti un estētiku. Viena no virsmas tehniskām iezīmēm ir netīrumu atgrūšana, kas ir īpaši svarīga, ja ēka atrodas tiešā tuvumā jūras malas priežu mežiem. Arī pludlīnijas formas vēja jumts ir eleganti izbūvēts no Trespa apdares loksnēm, būdams vienlaikus ar funkcionālu un estētisku nozīmi un piešķirot ēkas tēlam dinamiku.

Arhitekts Normunds Zitmanis uzsver, ka Trespa apdares loksnes izvēlētas ne tikai dēļ nevainojamās produktu kvalitātes, bet arī dēļ arhitektoniskajām īpašībām, kas ļāvušas fasādes tonim un faktūrai rast harmoniju ar jūrmalas priežu mežu. Augstvērtīga mākslinieciskā risinājuma sasniegšanai, katrai Trespa apdares loksnei rūpnieciski veidota precīza un individuāla forma, saskaņā ar arhitekta izstrādāto projektu.

no Edgara Tabaka arhīva

Ēkas būvniecība

Ēkas karkass izbūvēts, izmantojot monolītās betonēšanas tehnoloģiju un pārsegumus veidojot no pēcsaspriegtā dzelzsbetona, lai iegūtu pēc iespējas plašākas telpas un balsta kolonnas būtu izbūvējamas ar lielāku soli. Daļa no ēkas ārsienām izbūvētas no keramzītblokiem, pārējā fasādes daļā ir plaši stiklojumi. Zem ēkas ir izbūvēts pagraba stāvs pa visu ēkas perimetru, kas funkcionāli lietojams kā sezonas mantu glabātuve, par ēkas būvniecības gaitu stāsta RF Būvnieks valdes loceklis Oskars Dzelzkalējs. Būve kāpās, lai arī uz vēsturiskiem pamatiem, prasa savas nodevas, lai izvairītos no applūšanas riskiem. Tāpēc pagraba stāva izbūvē izmantotas īpašas tehnoloģijas un pārdomāti hidroizolācijas risinājumi, kā arī atjaunota oriģinālā betona bloku atbalsta siena ēkas priekšpusē, kas norobežo no pludmales. Tiesa gan, par laimi vēl nav piedzīvota vētra, kas jūru būtu iepludinājusi līdz atbalsta sienas robežai.

Objekta tapšanā iesaistītajiem speciālistiem izaicinājums bija ventilējamās fasādes izveide precīzi saskaņā ar arhitekta projektu, jo Trespa lokšņu ražotājiem tika pasūtītas loksnes, kuras savietotas uz fasādes veido unikālu rakstu. Atbildīgā attieksme un prasmes garantēja kvalitatīvu gala rezultātu, kas arī pēc kalpošanas vairāku gadu garumā nav zaudējis sākotnējo pievilcību.

Raksturojot ēku kopumā, tās modernajās aprisēs precīzi nolasāma arhitekta iecere, kas realizēta ar kvalitatīvi izpildītiem būvniecības paņēmieniem, vienlaicīgi iezīmējot arī jauna veida pieeju daudzstāvu ēku risinājumam Jūrmalā.

no Edgara Tabaka arhīva

no Edgara Tabaka arhīva


138 views0 comments