Search
  • Agrita Lūse

Atjaunotais arhitekta Konstantīna Pēkšēna nams Ausekļa ielā 14 Rīgā

Updated: May 31, 2019


Ausekļa un Vidus ielas krustojumā uz stūra izvietojies arhitektūras piemineklis, arhitekta Konstantīna Pēkšēna (1859-1928) būvētais vēlīnā jūgendstila īres nams ar fasādē nolasāmām neoklasicisma iezīmēm. Fasāžu kompozīciju vertikalitāte, dekoratīvie rotājumi augšstāvos, ēku raksturojošais noapaļotais stūris un krietni izvirzītā vainagojošā dzega šo namu padara īpašu un atpazīstamu apkaimes apbūves kontekstā. Šobrīd nams nonācis uzņēmuma “Auseklis 14” īpašumā un piedzīvo atjaunošanu arhitektes Ditas Lapiņas vadībā (Izpētes un projektēšanas birojs “Kroks”), būvniecības darbus veicot uzņēmumam “Celtniecības sezona” (vadītājs Ainars Salmiņš), bet projekta vadību realizējot “Vestabalt” speciālistiem. Īpaša konstruktīva nozīme nama atjaunošanā ir profilētajām “Lewis” plātnēm, kuras kopā ar metāla sijām iestrādāja ēkas bojāto pārsegumu vietā.

no Izpētes un projektēšanas birojs “Kroks” arhīva

Vai nama atjaunošanas projekta izstrāde bija izaicinājumiem piepildīta?

Dita Lapiņa: Nams tehniskajai izpētei atklājās pamazām. Sākotnējais vizuālais apsekojums liecināja par salīdzinoši labi saglabājušos īres namu, kas savā pastāvēšanas laikā nekad nav bijis pamests. Fasādes vaiņagojošajā dzegā atklājām no krāsota skārda izgatavotas kasetes, kuras pirmajā acumirklī uztvērām kā ģipša dekorus un apmetumu. Sliktā tehniskā stāvoklī izskatījās tikai bēniņu un jumta konstrukcijas - jau pēc pirmās apskates secinājām, ka jāmaina spāres, jumta krēsls un bēniņu pārsegums. Dzīvokļos bija labi saglabājušies vēsturiskie griestu dekori, kas lika domāt, ka nama tehniskais stāvoklis varētu būt pietiekoši labs. Saskaņā ar nejaušības principu atsedzot ārsienās pārsegumu siju galus, pārliecinājāmies, ka tie nav nav bojāti. Mēs maldīgi pieņēmām, ka koka pārsegumu sijas ir labā tehniskā stāvoklī, protams, uzskatot, ka atsevišķos posmos tās būs nepieciešams pastiprināt. Šādām ēkām raksturīgi, ka tieši satrupējušie siju gali liecina par būtiski bojātiem koka pārsegumiem. Tāpēc šoku visiem būvniecības dalībniekiem sagādāja siju posmu atsegumi stāvos būvniecības laikā -

tā bija īsta bēdu leja, kāda nav piedzīvota nevienā citā objektā.

Visi koka pārsegumi bija pilnībā sapuvuši, kas noteica nepieciešamību būvniecības laikā mainīt projektu un izvēlēties citus konstruktīvos risinājumus.


Kādā veidā noritēja griestu dekoru veidojumu saglabāšana?

Dita Lapiņa: Projektā bija integrēta griestu dekoratīvo veidojumu restaurācija. Griestu veidojumi ēkai piešķir ne tikai māksliniecisku šarmu, bet rada kompleksu arhitektūras pieminekļa kopiespaidu. Bet atsedzot sijas, sapratām, ka pilnībā griestu dekoru saglabāt nebūs iespējams, jo pārsegumi jāmaina pilnībā, tie nav saglabājami, tie nav protezējami. Ar situāciju iepazīstinājām arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes profesionāļus. Pieņēmām lēmumu maksimāli, cik iespējams, demontēt griestu dekoratīvos veidojumus, restaurēt un pēc jaunu pārsegumu izbūves, montēt atpakaļ pie griestiem. Tos dekorus, ko nebija iespējams demontēt, veidojām no jauna.

Vēsturiskās ēkās vienmēr aktuāls ir pārsegumu konstruktīvais risinājums.

Dita Lapiņa: Vecie pārsegumi bija pilnībā jādemontē un jāveido jauna konstrukcija. Koka sijas tika aizstātas ar metāla sijām, atkārtojot vēsturisko soli – 1 metrs, lai maksimāli saudzētu ēkas ārsienas un tajās nebūtu jāveido jauni atvērumi siju stiprināšanai.

Uz metāla sijām tika montētas profilētās “Lewis” metāla loksnes, kas vienlaicīgi ir armējošs, slodžu noturīgs un viegli ieklājams materiāls ar nelielu svaru,

sniedzot iespēju izbūvēt grīdu vienā līmenī arī tad, ja tiek ieprojektēta silto grīdu apkures sistēma. Ja pārsegumu veidotu no monolītā dzelzsbetona, krietni palielinātos ēkas svars uz pamatiem, iespējams pat pārsniegtu pieļaujamo normu. “Lewis” plākšņu pielietojumu vienmēr izskatām kā iespējamo risinājumu vēsturisku ēku atjaunošanā. Šajā namā sanmezglos izveidojām betonētu grīdu, uz kuras ir viegli uzklāt hidroizolāciju, bet dzīvojamās telpās veidojām tradicionālu grīdas konstrukciju. “Lewis” plākšņu ražotāji, saskaņā ar rekonstrukcijas projektu, aprēķināja nepieciešamo materiāla daudzumu, uz vietas objektā bija tikai jāveic sīki piegriešanas darbi pie liektiem stūriem vai sienu ārējā perimetra. “Lewis” plākšņu izmantojums samazina darbaspēka izmaksas. Ja izvēlētos citu risinājumu, starpslāņu grīdas konstrukcijā būtu vairāk un darbaspēka izmaksas lielākas.


Kāda būs nama funkcija pēc atjaunošanas?

Dita Lapiņa: Pēc atjaunošanas nams saglabās oriģināli projektēto funkciju – dzīvokļu ēka ar komerctelpām pirmajā stāvā. Jāatzīmē, ka ēkai ir tam laikam netipiski lielas logu vitrīnas. Atsevišķos dzīvokļos veikta pārplānošana, izvērtējot tirgus situāciju. Lielie dzīvokļi sadalīti mazākos, saglabājot pret ielu vērsto reprezentatīvo telpu struktūru. Līdzās kāpņu telpām ēkā ir iebūvētas divas liftu šahtas, līdz ar to nams ir pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Nama fasāde ir restaurēta, atgriežoties pie vēsturiski izmantotajiem materiāliem – kaļķis ar cementa piedevām. Ēka tikusi pie jauniem koka logiem, kas izgatavoti pēc vēsturisko logu parauga. Ielas fasādes pusē iebūvēti oderlogi, pagalma fasādē izvēlēti koka vienvērtņu logi. Kāpņu telpa un dzīvokļu ārdurvis ir restaurētas un saglabātas savā iepriekšējā veidolā.


Ēkas rekonstrukcijas tehnoloģiskais process.

Ainars Salmiņš: “Uzņēmums “Celtniecības sezona” ir ar ilgstošu pieredzi celtniecības jomā un veic ne tikai rekonstrukcijas darbus, bet arī telpu kosmētiskos remontus, inženiertīklu izbūvi un fasāžu apdari, kā arī realizē ēku energoefektivitātes risinājumus. Objektā Ausekļa ielā 14 tika veikti jumta izbūves darbi, pārsegumu stiprināšanas darbi, liftu šahtu izbūve, restaurācijas darbi. Nama rekonstrukciju vērtējam kā vidējas sarežģītības projektu,

lielākais izaicinājums bija starpstāvu pārseguma konstrukcijas maiņa,

bojātās koka sijas aizstājot ar metāla sijām. Pārseguma konstruktīvajā risinājumā tika izmantotas profilētās “Lewis” plātnes. Uz metāla sijām vispirms tika nostiprinātas CMD starplikas, tad ieklātas “Lewis” plātnes, bet pāri tām ieliets Estrich klons, uz kura iespējams ieklāt jebkuru grīdas segumu. Jāatzīmē, ka “Lewis” plātnes dažādos mūsu būvniecības objektos izmantojam kopš 2000.gada. “Lewis” sistēma ir ērti un ātri montējama, nav nepieciešamas papildus armatūra, nodrošinot nesošu konstrukciju ar siju soli līdz pat 1,5m, kā arī sistēma nodrošina ugunsizturību.” Vairāk par produktu lasi šeit.


338 views0 comments

Recent Posts

See All